Oku - ogrzewanie słoneczne basenu w obiegu bezpośrednim

Znacie ten problem. Basen na zewnątrz bez ogrzewania jest tylko w ciągu 3-4 tygodni w szczycie lata przyjemnie ciepły - zbyt krótko, biorąc pod uwagę wysokie koszty inwestycyjne i koszty utrzymania, których wymaga. Basen kryty musi być ogrzewany przez cały rok, również w środku lata. Ogrzewanie basenu z wykorzystaniem tradycyjnych nośników energii niesie z sobą bardzo wysokie koszty i zanieczyszczenie środowiska. Energia słoneczna znajduje tu swoje idealne zastosowanie. Nie potrzebne są bardzo wysokie temperatury, aby ogrzać dużą ilość wody, chodzi właśnie o to, by przy dużym przepływie wody wykorzystać stosunkowo niskie temperatury. Jest to możliwe przy zastosowaniu oku- ogrzewanie słoneczne basenu. Ucieszycie się Państwo na pewno z zastosowania tego urządzenia, mając zawsze przyjemnie ciepły basen, Przy rozsądnych kosztach inwestycyjnych bezpłatnie niewyczerpalne źródło energii. Postępowa technologia - to Państwa wkład w ochronę środowiska.

Art.-nr1000: Ze wspólną rurą zbiorczą Ø 40 mm i 2 przyłącza 025 mm; długość 1320 mm, szerokość 820 mm - 1.08 m2

Art.nr-1001: Z 4 przyłączami Ø 25 mm; długość 1280 mm - szerokość 820 mm - 1.05 m2.

Art.nr-1002: Ze wspólną rurą zbiorczą Ø 40 mm na obydwu wąskich końcach; długość 1360 mm - szerokość 820 mm - l. 12 m2

Warianty montażu urządzenia:

A/ Eksploatacja z użyciem pompy filtrującej nad zaworem silnika z regulacją temperatury. Ten wariant montażu można w zasadzie wybrać wtedy, jeżeli pochłaniacz jest zamontowany nie wyżej niż 6 m. nad poziomem wody. W przewodzie ciśnieniowym urządzenia filtrującego jest zamontowany trójwpustowy zawór kulowy silnika. Przez regulowanie temperatury kurek przełącza się wtedy, gdy temperatura w pochłaniaczu jest wyższa niż temperatura wody w basenie. Prąd filtracyjny będzie wtedy wpompowywany przez pochłaniacz. Ogrzana woda płynie przez część T z powrotem do obiegu filtrującego.

B/ Eksploatacja zintegrowana z oddzielną pompą i regulatorem temperatury w obwodzie filtrującym W niektórych wypadkach uzasadniona, względnie konieczna jest instalacja oddzielnej pompy w ogrzewaniu słonecznym. Np. jeżeli dopuszczalna wysokość od lustra wody do powierzchni pochłaniacza wynosi więcej niż 6 m. Woda odgałęzia się nad częścią T przed urządzeniem filtrującym i jest wpompowywana za pomocą dodatkowej pompy przez pochłaniacz. Ta pompa jest włączana za pomocą regulatora temperatury, co gwarantuje, że działanie tej pompy jest rzeczywiście energooszczędne. Filtr i pompa słoneczna są regulowane niezależnie od siebie. Wbudowanie zaworu zwrotnego jest celowe zarówno w obiegu słonecznym jak i filtrującym.

C/ Eksploatacja z własną pompą i regulatorem temperatur - orurowanie niezależne od obiegu filtrującego. Ten wariant wybiera się wtedy, gdy orurowanie filtracyjne nie jest możliwe. Przez rurę głębinową woda będzie pobierana z basenu, wpompowywana przez pochłaniacz i ogrzana znów doprowadzana do basenu. Dzięki regulatorowi temperatury jesteśmy pewni, że pompa działa energooszczędnie. Przy wmontowaniu pompy nad lustrem wody i przy dopuszczalnej wysokości ponad 5 m, powinien być wbudowany zawór zwrotny.

Części składowe:

  1. oku-pochłaniacz
  2. urządzenie do regulacji temperatury OE l
  3. urządzenie filtrujące
  4. wlot i wylot obiegu słonecznego
  5. trój-wpustowy zawór kulowy silnika
  6. czujnik temperatury pochłaniacz
  7. czujnik temperatury basenu
  8. odpowietrznik
  9. zawór kulowy (hamowanie spadku prądu)
  10. kurek umożliwiający opróżnianie basenu
  11. pompa obiegu słonecznego 12- zawór zwrotny

Woda z basenu może z każdej strony przepływać przez pochłaniacz - montaż jest możliwy zarówno na długości jak i na szerokości basenu. Przyłączenie kolejnych szeregów pochłaniaczy wg Tichelmanna (jednakowe przewody dla każdego szeregu). Nie polecamy połączeń kolejnych (jeden za drugim) więcej niż ośmiu pochłaniaczy.

Komentarz

Zalecane powierzchnie absorbcyjne (pochłaniające) w % powierzchni basenu na zewnątrz z zadaszeniem lub krytego (od początku maja do końca września). Wzrost temperatury 4 - 7°C w porównaniu z basenami nieogrzewanymi.

Kąt nachylenia Kierunek nachylenia

Powierzchnia
pochłaniania
(absorbcji)
w%
górnej
powierzchni
basenu

wschodni poł.-wsch. południowy poł.-zach. zachodni
90° 90 80 70 75 85
60° 80 65 55 60 70
45° 70 60 50 55 65
30° 60 55 45 50 55
15° 55 50 50 50 55
50 50 50 50 60

Przy braku zadaszenia należy wybrać powierzchnię pochłaniacza o 50% większą. Należy uwzględnić też strefowe różnice w godzinach emisji światła słonecznego przy zwiększaniu lub zmniejszaniu do 20% powierzchni pochłaniania.  

#
#
#
#